Kurucularımız

AYSIN ATAÇ

1937 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Mebruze Dünen'dir.Babası Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı gazisi, İstiklal Madalyası sahibi Yarbay Cevdet Ak'tır. İlkokulu babasının görevi dolayısıyla Elazığ'da başlamıştır. Orta ve Lise öğrenimini İstanbul Üsküdar Kız Lisesi'nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi sanat tarihi ve Arkeoloji bölümüne başlayarak, ikinci sınıf öğrencisi iken evlilik sebebi ile okuldan ayrılmıştır.

İş hayatına Akbank T.A.Ş'de Muhasebe bölümünde başlamıştır. Daha sonra Mobil Oil T.A.Ş. Muhasebe bölümünde uzun yıllar çalışarak emekli olmuştur.

Aysın Ataç'ın Yurdanur Kadirbeyoğlu ve Aylin Ataç isminde iki kız çocukları vardır.

RAFET ATAÇ


Kadibeyoğlu/Ataç Ailesinin bir mensubudur. Bu aile fertlerinde Mustafa Paşa Osmanlı’da Malatya Mutasarrıflığı, Hasan Fehmi Ataç ise savaş kabilesi ve Cumhuriyetin Maliye Bakanlığı görevini yapmış olup, Osmanlı ve Cumhuriyet Ülkesinde Devletin önemli yerlerinde görev almıştır. 

Rafet Ataç, aslen Gümüşhaneli olup 15 Nisan 1936 yılında Ardahan’ın Göle ilçesi Samandöken Köyünde dünyaya gelmiştir. 

İlkokulu Göle’de Ortaokulu ise memleketi olan Gümüşhane’de 1953 yılında bitirmiştir. Erzurum Lisesinde Fen Bölümü 1956 yılında bitirdikten sonra aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve 1960 yılında mezun olmuştur. 

Yedek Subaylığı Tekirdağ Çerkezköy’de yaptıktan sonra 1965 yılında İstanbul Barosuna kayıt olmuştur. Aynı yıllarda Eşi Aysın Hanımla evlenmiştir. 

Bu tarihten itibaren İstanbul’da Avukatlık yapan müteveffa Sezai Ataç ile birlikte Türkiye’de bir ilk olan ortak avukatlık hukuk bürosunu kurarak avukatlık ve hukuk müşavirliği görevlerini yapmışlardır. 

Sezai Ataç’ın vefatından sonra Şişli’de satın almış olduğu ATAÇHAN ATAÇ HUKUK BÜROSU kurarak uzun yıllardan beri birçok büyük şirketlerin hukuk müşavirliğinin görevini sürdürmüş ve sürdürmektedir. Mesleğini icra ettiği süre boyunca pek çok defalar Türkiye’de vergi veren avukatlar arasında yer almayı başarmıştır. 

Eşi Aysın Hanım ile birlikte “AYSIN – RAFET ATAÇ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI”nı kurarak kültür ve eğitime katkı sağlamışlardır ve sağlamaya da devam etmektedirler. 

Rafet Ataç’ın Yurdanur Kadirbeyoğlu ve Aylin Ataç isminde iki kız çocukları vardır. 

Yurdanur Kadirbeyoğlu Rafet Ataç’ın Ataç Hukuk Bürosunda yıllardır birlikte çalıştığı Amcazadesi İbrahim Kaya Kadirbeyoğlu ile evlidir. Bu evlilikten Rafet Ataç’ın Aysın Ataç adında bir torunu vardır.